E-okul nakil işlemleri

Milli Eğitim Bakanlığı E okul nakil işlemleri her yıl belirli tarihler arasında yapılmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), e-okul nakil işlemlerini başlattı. Velilerin istemeleri halinde sınıf mevcudu 40′tan fazla olan ilköğretim kurumlarındaki öğrencilerin kayıt ve nakilleri, sınıf mevcudu 35′i geçmeyecek şekilde planlanacak.

Milli Eğitim Bakanlığı, e–nakil işlemlerinin başlatıldığını duyurdu. Bilgi İşlem Grup Başkanlığı tarafından e okul üzerindeki tüm nakil işlemleri kayıt altına alınarak usulsüz yapılan nakil işlemleri takip edilecek.

Nakil İşlemleri, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer tarafından yayınlanan ‘Kayıt ve Nakiller’ konulu genelge hükümlerine göre yapılacak. Buna göre, bu öğretim yılına mahsus olmak üzere, anne ve babasının her ikisi de kamu ve/veya özel sektörde çalışan çocukların kayıt ve nakilleri, ev adreslerinin yanı sıra her ikisinin de çalıştıklarını belgelendirmeleri durumunda, bunlardan birinin işyerinin bulunduğu kayıt bölgesindeki ilkokula/ortaokula yapılacak.

Öğretmenler istemeleri halinde çocuklarının kayıt ve nakillerini görev yaptıkları ilkokul ya da ortaokula alabilecek. Velilerin istemeleri halinde sınıf mevcutları 40′tan fazla olan ilköğretim kurumlarındaki öğrencilerin kayıt ve nakilleri, sınıf mevcudu 35′i geçmeyecek şekilde planlanıp, okul bazında eşleştirilip duyurulduktan sonra eşleştirildiği ilkokula/ortaokula yapılabilecek. Kayıt bölgelerinin yeniden belirlenmesi nedeniyle ayrı okullara kaydı yapılan kardeşlerin kayıt ve nakilleri, velinin isteği üzerine kardeşlerden birinin okuluna alınabilecek.

4+4+4 sistemi sebebiyle nakil yaptırıp 5. sınıfa kaydolması gereken ya da başka okuldan nakille gelen ortaokul öğrencileri dersbaşı yapamadı. eokul-meb.com olarak durumu incelediğimizde şöyle sıkıntı var : Kayıtları eski okulda görünen ancak taşındıkları için adresine en yakın okula kaydolması gereken öğrenciler bu yüzden evde kaldı. Veliler de bu duruma tepki gösterdi. Bir aydır kayıt için okula gelip gittiklerini belirten Ahmet Saygın, “Taşındığımız için adresimizin tuttuğu okula kayıt için gelip gidiyoruz. İdareciler çaresiz. Öğrencimizin psikolojisi bozuldu. Bu nasıl bir sistem? Bilgisayar ortamında bu işi ayarlamak, sistemi okullara açmak bu kadar mı zor? Herkesin adresi belli.” diye konuştu. Öğrenci velilerinden Selime Çakar ise, “Çocuğumun okulu ilkokul oldu. Mecburen yakındaki, ortaokula çevrilen okula götürmek zorundayım ancak kayıt yapılamıyor. Ne yapacağımı şaşırdım.” dedi. Başka bir velisi de, “Türkiye genelinde büyük bir problem var. Adam başka şehre taşındıysa ne yapacak? Dönüp eski şehirdeki okulunda mı çocuğunu okutsun? Kayıt yapılamıyor. Öğrencimin okulu belli olmadığı için forma da alamıyorum.” diyerek tepkisini gösterdi.

Kayıt ve nakiller gerçekleştirilirken nakil gidilen okuldaki sınıf mevcutlarının 35′i geçmemesine özen gösterilecek. Öğrenci nakilleri e-okul üzerinden sürekli takip edilecek. Gerçeğe aykırı beyanda bulunarak okulu değişen öğrencilerin tespiti halinde adreslerine uygun okullara kayıtları ve nakillerinin yapılması sağlanacak. Usulsüz olarak okula kayıt ve nakil yapan okul yönetimleri hakkında yasal işlem yapılacak.

Genelge ile belirlenen durumlara uygun olarak yapılacak tüm nakil işlemleri, e-okul sistemine açıklama bilgisi girilerek gerçekleştirilecektir.
Bilgi İşlem Grup Başkanlığı tarafından e-okul üzerindeki tüm nakil işlemleri kayıt altına alınarak usulsüz yapılan nakil işlemleri takip edilecektir.
Tüm eğitim yöneticilerimize saygı ile duyurulur.

Bilgi İşlem Grup Başkanlığı

Bu yazı E-okul kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

E-okul nakil işlemleri için 5 cevap

  1. Geri izleme: E-okul nakil işlemleri tarihleri | E okul giriş - Eokul veli giriş

  2. Geri izleme: E-okul nakil işlem menüsü • E okul veli giriş

  3. Geri izleme: E-okul nakil işlemleri nasıl yapılır? | E okul veli bilgilendirme sistemi

  4. Geri izleme: E-okul veli giriş » E-okul nakil konusu

  5. Geri izleme: E-okul nakil işlemleri nasıl yapılmaktadır? | E-okul veli giriş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>